
Linki sponsorowane

Boczne skrzywienie kręgosłupa skolioza ćwiczenia
Celem korekcji skolioz czynnościowych tj. tych , w których nie stwierdza się utrwalonych zmian w budowie kręgosłupa , jest wyrównanie skrzywienia , usunięcie przykurczów więzadeł i mięśni –zwłaszcza w obrębie grzbietu i miednicy, zrównoważenie sił układu mięśniowego, podniesienie ogólnej wydolności fizycznej i wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała .
Wskazania :
- ćw. ogólnorozwojowe symetryczne , wzmacniające poszczególne grupy mięśni posturalnych,
- ćw. oddechowe , elongacyjne , antygrawitacyjne , w pozycjach Klappa ,
- ćw. reedukacji posturalnej ,
- gry i zabawy ruchowe , ćw. rytm.-tan., elem. gier sport., elem. atletyki terenowej, pływanie stylem klasycznym , jazda na rowerze , na nartach .
Przeciwwskazania :
- ćw. asymetryczne : rzuty jednorącz, skłony tułowia w bok tylko w jedną stronę, pełzanie i czworakowanie po obwodzie koła ( dozwolone jest tylko w kierunku w którym powoduje odgięcie krzywizn ), zwisy asymetryczne,
- jazda na hulajnodze , ćw. zwinnościowe np. mostki , przewroty, stanie na rękach, przerzuty bokiem , ćw. z obciąż. osiowym kręgosłupa , ćw. z dźwiganiem i przenoszeniem ,
- długotrwałe marsze i biegi z obciążeniem , skoki i zeskoki w głąb na twarde podłoże
- dłuższe wysiłki w pozycji stojącej ,
- długotrwała nieprawidłowa pozycja np. przy telewizorze .
1. Pw – stanie twarzą do ściany , NN złączone , RR w górę . R – sięganie RR jak najwyżej i powrót do skorygowanego stania.
2. Pw – w staniu woreczek z piaskiem na głowie , dłonie na biodrach .R – wypychanie głową woreczka w górę.
3. Pw – w siadzie skrzyżnym RR w bok , dłonie splecione na czubku głowy, łopatki i łokcie ściągnięte . R – wypychanie głowy w górę.
4. Pw – leżenie przodem , RR w skrzydełka , R – uniesienie tuż nad podłoże głowy, tułowia z RR w skrzydełka ( łopatki ściągnięte) – wytrzymać tę pozycję przez 3 sekundy i powrót do Pw.
5. Pw – leżenie przodem czoło oparte na podłodze , NN proste złączone . R – RR wykonują ruchy pływackie „ żabki ”
6. Pw – klęk podparty głowa w przedłużeniu tułowia. R – jednoczesny wymach prostej prawej ręki i prostej w kolanie lewej nogi w górę .
7. Pw – leżenie tyłem NN zgięte w stawach kolanowych i biodrowych stopy oparte o podłoże RR ułożone w dół w skos . R – uniesienie i podciągnięcie klatki piersiowej kolan z jednoczesny energicznym wciągnięciem brzucha i przywarciem silnym odcinka lędźwiowego kręgosłupa do podłoża.
8. Pw – leżenie tyłem RR – wzdłuż T lub na karku. R – (roweryk) .
9. Pw – leżenie przodem, RR ugięte czoło oparte na dłoniach . R – napięcie mięśni pośladkowych – „nożyce pionowe” NN proste w stawach kolanowych .
10. Pw – leżenie przodem na ławeczce, chwyt za krawędzie ławeczki, NN od kolców biodrowych wysunięte za ławeczkę, oparte o podłoże . R – wznosy i opusty prostych NN .
11. Pw – klęk podparty na przedramionach, głowa w przedłużeniu T . R – naprzemianstronne unoszenie wyprostowanej w stawie kolanowym nogi w górę w tył .
12. Pw – stanie, RR wzdłuż T . R – głęboki wdech nosem z równoczesnym uniesieniem RR w górę i wspięciem na palce .Powolny wydech przez usta z opuszczeniem RR i opadem na całe stopy .
13. Pw – leżenie tyłem-ćwiczenie toru brzusznego – wdech „przepychanie powietrza” z uwypukleniem brzucha i głośny wydech – „mały-duży brzuch”.
14. Pw – leżenie przodem . R – w formie zabawowej przedmuchiwanie piłeczki ping-pongowej, piórka, bibułki .
15. Pw – siad skrzyżny RR na kolanach, plecy proste . R – wdech z uniesieniem kl. piersiowej, wydech z opuszczeniem kl. piersiowej i rozluźnieniem mięśni obręczy barkowej .

» powrót do poprzedniej strony
Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Kopiowanie za zgodą redakcji.